Hypotéky v roce 2024: Vzít hned nebo počkat?

Úrokové sazby jsou vysoko, očekává se jejich pokles. Možná přemýšlíte o pořízení vlastního bydlení. Ptáte se zda koupit nemovitosti teď a nebo ještě chvíli počkat. Pokusím se vám rozhodování ulehčit. Pojďme na to!

Aktuální situace

Nyní se sazby hypoték pohybují okolo 5,54 % (ČBA Hypomonitor, leden 2024). Za poslední rok průměrné sazby sjednaných hypoték postupně klesají, tempo klesání je asi 0,05 procentního bodu za měsíc. Analytici očekávají, že pokles sazeb hypoték bude i nadále pokračovat. Jeden milion korun na 30 let vás dnes vyjde asi na 5 700 Kč měsíčně. 

Protože jsou nyní sazby na vysoké úrovni, realitní trh je lehce ochlazený. Prodeje trvají delší dobu. Znamená to ale, že o kupní ceně můžete vyjednávat! Zájemců o nemovitosti je nyní výrazně méně, než například před 2 lety. Pokud někdo potřebuje prodat nemovitost rychle, musí jít s cenou dolu. To může být příležitost pro nakupující.

Čekat se nevyplatí

S tím, jak budou sazby postupně klesat, budou přibývat zájemci o nemovitosti. To požene cenu nemovitostí opět nahoru. Ve výsledku pak získáte levnější hypotéku, ale kupní cena nemovitosti bude vyšší než nyní. Proto se podle mě nevyplatí čekat. 

Hledáte-li nemovitost pro vlastní bydlení je to rozhodnutí, které není dobré uspěchat. Než najdete ideální bydlení může to trvat měsíce i roky. Hlavní kritérium pro výběr by měl být dobrý pocit: Cítit se jako doma, být v lokalitě šťastný a rád se domů vracet.

Uvažujete-li o vlastním bydlení, ze všeho nejdříve začněte chodit na prohlídky. To vás bude stát čas a úsilí, ale díky tomu zjistíte co vlastně hledáte. Je možné, že se vaše představa o dispozici nebo lokalitě ještě změní v průběhu výběru. To je v pořádku. 

Jaké zvolit financování

Po tom co získáte jasnou představu o tom jak má vlastní bydlení vypadat, je dobré mít také připravený plán jak vlastní bydlení financovat. Můžete mít připravené vlastní zdroje, někdo má možnost půjčit si peníze v rodině a mnoho rodin řeší nákup nemovitosti hypotékou. Variant financování je celá řada a dají se různě kombinovat. 

Zajímá vás kolik vám v bance půjčí? Kontaktujte mě, podívám se jaké jsou možnosti financování. Spočítám kolik vám banka půjčí, jaká bude výše měsíční splátky. Projdeme společně různé varianty a scénáře.

Co dál?

Na konec mám pro vás jeden tip, který mě osobně pomohl připravit se na splátku hypotéky. Každý měsíc si odkládejte stranou peníze co byste jinak zaplatili na splátku hypotéky. Bude to mít dva efekty: 1) zjistíte, jaké to bude platit každý měsíc splátku hypotéky 2) peníze které ušetříte můžete použít jako vlastní zdroje. Tyto volné peníze můžete mezitím investovat do aktiv s velkou likviditou a vyšším výnosem než spořicí účet. Pro více informací k investicím mě kontaktujte.

Závěr

Nebojte se začít hledat nemovitosti ihned. Začněte chodit na prohlídky. Výběr vysněné nemovitosti může trvat měsíce i roky. Pokud už máte tu ideální nemovitosti vybranou, využijte současné situace a vyjednejte si slevu z kupní ceny. Sleva v řádu stovek tisíc korun může hravě vykompenzovat dočasně vyšší úrokovou sazbu v období fixace.

Toto není investiční doporučení. Investiční doporučení vám rád poskytnu na osobní schůzce. Nevíte si rady, jak začít, nebo do čeho investovat? Kontaktujte mě.

Rezervovat schůzku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *